CYTOLOGIA

Przygotowanie do badania

Ważne informacje, o które zapyta Cię lekarz:

Przed wizytą u lekarza dobrze jest przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki, wyliczyć długość trwania cyklu oraz przygotować informacje o stosowaniu ewentualnych leków oraz środków antykoncepcyjnych (dobrze, jeśli znamy nazwy), przebytych i przewlekłych chorobach, ciążach oraz porodach.

Cytologia to metoda diagnostyczna stosowana przez ginekologów, służąca profilaktyce i wykrywaniu stanów przednowotworowych (przedrakowych) i raka inwazyjnego szyjki macicy. Polega na badaniu narządów rodnych kobiety poprzez wprowadzenie wziernika do pochwy i pobraniu próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Badanie cytologiczne pozwala wykryć zmiany, które zaszły w obrębie szyjki macicy, nawet w ich bardzo wczesnej fazie. Pobranie wykonywane jest na fotelu ginekologicznym, jest praktycznie bezbolesne i razem z przygotowaniem trwa kilka minut.

Sposób przygotowania do badania:

  • Materiał do badania cytologicznego pobierany jest przed badaniem ginekologicznym, transwaginalnym badaniem USG i innymi badaniami z pochwy i/lub szyjki macicy np. pobraniem posiewów.
  • Badanie cytologiczne można wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego – najlepiej jest je wykonać w pierwszej połowie cyklu.
  • Na 4 dni przed badaniem nie należy stosować leków/preparatów dopochwowych, tamponów ani irygacji (płukania pochwy).
  • Co najmniej 24 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych.
  • 24 godziny przed badaniem cytologicznym nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu, przezpochwowemu badaniu USG oraz pobieraniu posiewów ani wymazów z kanału szyjki macicy.
  • ​W przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (mogą o tym świadczyć m.in. upławy), należy najpierw wyleczyć stan zapalny, a dopiero następnie zgłosić się na badanie.


Pamiętaj! Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego.

Skontaktuj się z nami
CAPTCHA
To pytanie służy do weryfikacji, czy jesteś robotem i do zapobiegania automatycznemu przesyłaniu spamu.

rezerwacja wizyt, informacja medyczna, szybki kontakt

Infolinia, zadzwoń:

+48 22 740 20 20